  • 350USC470MEFCSN25X50
350USC470MEFCSN25X50
advertisement
Manufacturer No:
350USC470MEFCSN25X50
HK JDW NO:
683-350USC470MEFCSN25X50
Package:
Radial, Can - Snap-In
Description:
USC 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 2.55A 0.984Dia 25.00mm -25°C~85°C Polar 10.0076mm Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
350USC470MEFCSN25X50
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -25°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    USC
  • Size / Dimension
    0.984Dia 25.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    350V
  • Terminal Pitch
    10mm
  • Lead Pitch
    10.0076mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.21676mA
  • Ripple Current
    2.55A
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    3000 hours
  • Tan Delta
    0.15
  • Ripple Current @ Low Frequency
    2.55A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    3.57A @ 10kHz
  • Diameter
    25mm
  • Height
    50mm
  • Height Seated (Max)
    2.047 52.00mm