  • 350MXC330MEFC35X30
350MXC330MEFC35X30
advertisement
Manufacturer No:
350MXC330MEFC35X30
HK JDW NO:
683-350MXC330MEFC35X30
Package:
Radial, Can - Snap-In
Datasheet:
Description:
MXC 330μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 1.378Dia 35.00mm -25°C~105°C Polar Radial, Can - Snap-In
Step5Bar-code shipping tag
350MXC330MEFC35X30
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Package / Case
    Radial, Can - Snap-In
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Series
    MXC
  • Size / Dimension
    1.378Dia 35.00mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    350V
  • Capacitance
    330μF
  • Lead Spacing
    0.394 10.00mm
  • Lifetime @ Temp
    3000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    1.22A @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.708A @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    1.260 32.00mm