  • 3386Y-1-103TLF
3386Y-1-103TLF
advertisement
Manufacturer No:
3386Y-1-103TLF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3386Y-1-103TLF
Package:
Datasheet:
Description:
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN TOP
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3386Y-1-103TLF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    850.485694mg
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Series
    Trimpot® 3386 - Sealed
  • Size / Dimension
    Square - 0.375 x 0.375 Face x 0.190 H 9.53mmx9.53mmx4.83mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    10kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    300V
  • Power Rating
    500mW
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    9.53mm
  • Base Part Number
    3386Y
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Adjustment Type
    Top Finger Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Height
    4.826mm