  • 3382H-1-502
3382H-1-502
advertisement
Manufacturer No:
3382H-1-502
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3382H-1-502
Package:
Module, PC Pins
Datasheet:
3382H-1-502
Purchasing and Inquiry
3382H-1-502 Overview
As a measure of protection, the linear position measuring sensors are housed in Module, PC Pins packages. Electronic components are packaged in the Tube. Using a minimum operating temperature of -40°C will ensure that the angle position sensors perform as expected. Sensors that measure angle position cannot operate at temperatures greater than 120°C. The linear position measurement sensors can resist the passage of 5kOhms currents. There are a total of 3 pins on the linear position measuring sensor. The supply voltage of the linear position measuring sensor cannot be higher than 16V in a DC circuit.
3382H-1-502 Features
Operating Temperature: -40°C~120°C
Mount: Through Hole
Package / Case: Module, PC Pins
Mounting Type: Through Hole
3 Pins
Resistance Tolerance: ±30%
3382H-1-502 Applications
There are a lot of Bourns Inc. 3382H-1-502 Angle & Linear Position Measuring Sensors applications.
  • Industrial motor position control
  • Non-Contacting Potentiometer
  • Suspension/ kneeling position (buses, trucks)
  • Joysticks
  • Medical robots and fitness equipment
  • Rotary encoders
  • Dishwasher control systems
  • Absolute Rotary Position Sensor
  • Ride Height Position Sensor
  • Pedal Position Sensor
Step5Bar-code shipping tag
3382H-1-502
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Module, PC Pins
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~120°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2012
  • Tolerance
    30%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    PC Pin
  • Resistance
    5kOhms
  • Max Operating Temperature
    120°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Technology
    Resistive
  • Base Part Number
    3382H
  • Output
    Resistive
  • Termination Style
    PC Pin
  • Actuator Type
    Hole for Shaft
  • Output Type
    Analog
  • Linearity
    ±2%
  • Sensing Method
  • Resistance Tolerance
    ±30%
  • Max Supply Voltage (DC)
    16V