  • 3362P-1-202RLF
3362P-1-202RLF
advertisement
Manufacturer No:
3362P-1-202RLF
HK JDW NO:
103-3362P-1-202RLF
Package:
Datasheet:
Description:
TRIMMER 2K OHM 0.5W PC PIN TOP
Step5Bar-code shipping tag
3362P-1-202RLF
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Weight
    566.990462mg
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • Series
    Trimpot® 3362 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.275 x 0.260 Face x 0.185 H 6.99mmx6.60mmx4.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    2kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    500mW
  • Packing Method
    TR
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    6.99mm
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3362P
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Size Code
    2628
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Rotation Angle
    240 deg
  • Height
    4.699mm