  • 3314S-1-501G
3314S-1-501G
advertisement
Manufacturer No:
3314S-1-501G
HK JDW NO:
103-3314S-1-501G
Package:
Datasheet:
3314S-1-501G
Description:
TRIMMER 500OHM 0.25W J LEAD SIDE
Step5Bar-code shipping tag
3314S-1-501G
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    Trimpot® 3314 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.197 x 0.177 Face x 0.221 H 5.01mmx4.50mmx5.61mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    500Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Cermet, Potentiometer
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3314S
  • Termination Style
    J Lead
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Size Code
    2022
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Rotation Angle
    240 deg
  • Height
    5.6134mm