  • 3313S-1-500E
3313S-1-500E
advertisement
Manufacturer No:
3313S-1-500E
HK JDW NO:
103-3313S-1-500E
Package:
Datasheet:
3313S-1-500E
Description:
TRIMMER 50OHM 0.125W J LEAD SIDE
Step5Bar-code shipping tag
3313S-1-500E
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    Trimpot® 3313 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.142 x 0.159 Face x 0.211 H 3.61mmx4.05mmx5.35mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    ±150ppm/°C
  • Resistance
    50Ohm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Cermet, Potentiometer
  • Power (Watts)
    0.125W 1/8W
  • Power Rating
    125mW
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 7 INCH
  • Max Power Dissipation
    125mW
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3313S
  • Termination Style
    J Lead
  • Actuator Type
    SCREW
  • Rated Temperature
    70°C
    1
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Rotation Angle
    250 deg
  • Height
    5.207mm