  • 3299Y-1-104LF
3299Y-1-104LF
advertisement
Manufacturer No:
3299Y-1-104LF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3299Y-1-104LF
Package:
Datasheet:
Description:
BOURNS 3299Y-1-104LF CERMET POTENTIOMETER 500MW
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3299Y-1-104LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    PCB, Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Weight
    992.233309mg
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Series
    Trimpot® 3299 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.375 x 0.240 Face x 0.395 H 9.53mmx6.10mmx10.03mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    100kOhm
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Blue
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • Voltage - Rated
    300V
  • Subcategory
    Variable Resistors
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    6.1mm
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3299Y
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    6.22mm
  • Lead Diameter
    0.51 mm
  • Size Code
    3824
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    25
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Rotation Angle
    9000 deg
  • Height
    9.525mm