  • 3296W-1-102
3296W-1-102
advertisement
Manufacturer No:
3296W-1-102
HK JDW NO:
103-3296W-1-102
Package:
Datasheet:
Description:
Res Cermet Trimmer 1K Ohm 10% 1/2W 25(Elec)Turn 2.19mm (9.53 X 4.83 X 11.55mm) Pin Thru-Hole Tube
Step5Bar-code shipping tag
3296W-1-102
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Contact Plating
    Lead, Tin
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Weight
    850.485694mg
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Series
    Trimpot® 3296 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.375 x 0.190 Face x 0.395 H 9.53mmx4.83mmx10.03mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Blue
  • Power (Watts)
    0.5W 1/2W
  • HTS Code
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Depth
    4.83mm
  • Construction
    Multi-Turn
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3296W
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.5W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    6.4mm
  • Working Voltage
    300V
  • Lead Diameter
    0.51 mm
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    25
  • Taper
    Linear
  • Actuator Orientation
    VERTICAL
  • Ganging Number
    1
  • Height
    10.033mm