  • 3290W-1-501M
3290W-1-501M
advertisement
Manufacturer No:
3290W-1-501M
HK JDW NO:
103-3290W-1-501M
Description:
Trimmer Resistors - Through Hole 3/8IN 500 OHM Sealed Panel Mount 5%
Step5Bar-code shipping tag
3290W-1-501M
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    PCB, Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Panel Mount, Through Hole
  • Resistive Material
    Wirewound
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • Series
    Trimpot® 3290 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.375 x 0.150 Facex0.375L 9.53mmx3.81mmx9.53mm
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Termination
    PC Pin
  • Temperature Coefficient
    ±50ppm/°C
  • Resistance
    500Ohm
  • Terminal Finish
    Gold (Au)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Technology
    WIRE WOUND
  • Base Part Number
    3290W
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    1W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    8mm
  • Lead Diameter
    0.51 mm
  • Rated Temperature
    85°C