  • 3266P-1-204LF
3266P-1-204LF
advertisement
Manufacturer No:
3266P-1-204LF
HK JDW NO:
103-3266P-1-204LF
Package:
Datasheet:
Description:
Res Cermet Trimmer 200K Ohm 10% 0.25W(1/4W) 12(Elec)Turn 1.78mm (6.71 X 7.5 X 4.42mm) Pin Thru-Hole Tube
Step5Bar-code shipping tag
3266P-1-204LF
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    PCB, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Weight
    425.242847mg
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • Series
    Trimpot® 3266 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.250 x 0.174 Face x 0.174 H 6.35mmx4.42mmx4.42mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    200kOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Voltage - Rated
    300V
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Depth
    7.5mm
  • Construction
    Multi-Turn
  • Base Part Number
    3266P
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Rated Temperature
    70°C
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Ganging Number
    1
  • Height
    4.4196mm