  • 3224G-2-102E
3224G-2-102E
advertisement
Manufacturer No:
3224G-2-102E
HK JDW NO:
103-3224G-2-102E
Package:
Datasheet:
3224G-2-102E
Description:
Res Cermet Trimmer 1K Ohm 10% 0.25W(1/4W) 12(Elec)Turn 1.5mm (4.8 X 6 X 3.9mm) Gull Wing SMD Embossed T/R
Step5Bar-code shipping tag
3224G-2-102E
  • Size Code
    1918
  • Rated Temperature
    85°C
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    12
  • Actuator Orientation
    HORIZONTAL
  • Rotation Angle
    4320 deg
  • Height
    3.9116mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Published
    2011
  • Series
    Trimpot® 3224 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.181 x 0.138 Face x 0.154 H 4.60mmx3.50mmx3.90mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    Gull Wing
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    Cermet, Potentiometer
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Depth
    6mm
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Base Part Number
    3224G
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W