  • 3224G-1-102G
3224G-1-102G
advertisement
Manufacturer No:
3224G-1-102G
HK JDW NO:
103-3224G-1-102G
Description:
TRIMMER 1K OHM 0.25W GW SIDE ADJ
Step5Bar-code shipping tag
3224G-1-102G
  • Published
    2011
  • Series
    Trimpot® 3224 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.181 x 0.138 Face x 0.154 H 4.60mmx3.50mmx3.90mm
  • Tolerance
    ±10%
    3
  • Termination
    Gull Wing
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    1kOhm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Composition
    Cermet, Potentiometer
  • Power (Watts)
    0.25W 1/4W
  • Power Rating
    250mW
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED, 13 INCH
  • Max Power Dissipation
    250mW
  • Construction
    Trimmer Pot
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    3224G
  • Termination Style
    Gull Wing
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.25W
  • Size Code
    1918
  • Rated Temperature
    85°C
  • Number of Turns
    12
  • Rotation Angle
    4320 deg
  • Height
    3.9116mm