  • 3186GH472T450BPA1
3186GH472T450BPA1
advertisement
Manufacturer No:
3186GH472T450BPA1
HK JDW NO:
192-3186GH472T450BPA1
Package:
Aluminum
Datasheet:
Description:
4.7mF Capacitor 50% Bulk 11A 31.75mm Aluminum
Step5Bar-code shipping tag
3186GH472T450BPA1
  • Package / Case
    Aluminum
  • Surface Mount
    NO
  • Terminal Shape
    BINDING POST
  • Mounting Feature
    CHASSIS MOUNT
  • Packaging
    Bulk
  • Tolerance
    50%
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Screw
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    4.7mF
  • Voltage - Rated DC
    450V
  • Terminal Pitch
    31.8mm
  • Lead Pitch
    31.75mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    31mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    6mA
  • Ripple Current
    11A
  • Life (Hours)
    1500 hours
  • Tan Delta
    0.12
  • Diameter
    76mm
  • Length
    143mm