  • 3150W502P
3150W502P
advertisement
Manufacturer No:
3150W502P
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
792-3150W502P
Package:
SMD/SMT
Datasheet:
3150W502P
Description:
TE CONNECTIVITY / CITEC 3150W502P TRIMMER, SMD, 5K
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3150W502P
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 3150W502P.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    19 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SMD/SMT
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    3150, Citec
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.165 x 0.150 Face x 0.055 H 4.20mmx3.80mmx1.40mm
  • Tolerance
    ±25%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
  • Temperature Coefficient
    ±250ppm/°C
  • Resistance
    5kOhms
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Composition
    Cermet
  • Power (Watts)
    0.2W 1/5W
  • Voltage - Rated
    50V
  • Power Rating
    200mW
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Depth
    4.5mm
  • Termination Style
    J Lead
  • Voltage - Rated AC
    50V
  • ELV
    Compliant
  • Adjustment Type
    Top Adjustment
  • Number of Turns
    1
  • Taper
    Linear
  • Height
    1.4mm
  • Length
    3.8mm
  • Width
    4.5mm