  • 3100-30Q9999CY
3100-30Q9999CY
advertisement
Manufacturer No:
3100-30Q9999CY
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-3100-30Q9999CY
Package:
Datasheet:
3100-30Q9999CY
Description:
General Purpose Relays RELAY CONTACTOR 30A 24VAC QC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3100-30Q9999CY
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Contact Material
    Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~65°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    3100, Products Unlimited
  • Feature
    Insulation - Class B
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    65°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Termination Style
    Screw Terminal, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Operating Supply Voltage
    600V
  • ELV
    Non-Compliant
  • Wire/Cable Gauge
    8 AWG
  • Number of Poles
    3
  • Throw Configuration
    3PST
  • Contact Form
    3PST-NO (DM) (3 Form X)
  • Relay Type
    Contactor
  • Coil Resistance
    7Ohms
  • Coil Voltage
    24VAC
  • Coil Type
    Non-Latching
  • Switching Voltage
    600VAC -Max
  • Must Operate Voltage
    18VAC
  • Contact Rating (Current)
    30A
  • Coil Power
    5VA
  • Must Release Voltage
    6VAC
  • Coil Voltage (AC)
    24V