  • 3100-20T5999C
3100-20T5999C
advertisement
Manufacturer No:
3100-20T5999C
HK JDW NO:
797-3100-20T5999C
Package:
Datasheet:
3100-20T5999C
Description:
CONTACTOR DPST-NO-DM, 120VAC, 26A, PANEL - More Details
Step5Bar-code shipping tag
3100-20T5999C
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Operating Temperature
    -40°C~65°C
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Screw
  • Max Operating Temperature
    65°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Termination Style
    Screw Terminal, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Operating Supply Voltage
    600V
  • Wire/Cable Gauge
    8 AWG
  • Coil Resistance
    250Ohms
  • Coil Voltage
    120VAC
  • Switching Voltage
    600VAC -Max
  • Must Operate Voltage
    88VAC
  • Contact Rating (Current)
    26A
  • Must Release Voltage
    20VAC
  • Coil Voltage (AC)
    120V