  • 3100-20T18999CL
3100-20T18999CL
advertisement
Manufacturer No:
3100-20T18999CL
HK JDW NO:
797-3100-20T18999CL
Package:
120
Datasheet:
3100-20T18999CL
Description:
CONTACTOR DPST-NO-DM, 120VAC, 40A, PANEL - More Details
Step5Bar-code shipping tag
3100-20T18999CL
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
    Chassis Mount
  • Package / Case
    120
  • Operating Temperature
    -40°C~65°C
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Lug
  • Max Operating Temperature
    65°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Depth
    3.9878mm
  • Current Rating
    40A
  • Termination Style
    Screw Terminal, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Approval Agency
    CE, CSA, UL
  • Operating Supply Voltage
    600V
  • Wire/Cable Gauge
    4 AWG
  • Coil Resistance
    250Ohms
  • Coil Voltage
    120VAC
  • Switching Voltage
    600VAC -Max
  • Must Operate Voltage
    88VAC
  • Contact Rating (Current)
    40A
  • Must Release Voltage
    20VAC
  • Coil Voltage (AC)
    120V
  • Length
    53.2892mm
  • Width
    66.294mm