  • 3100-20T18999C
3100-20T18999C
advertisement
Manufacturer No:
3100-20T18999C
Manufacturer:
TE Connectivity Ltd
HK JDW NO:
797-3100-20T18999C
Package:
Datasheet:
3100-20T18999C
Description:
CONTACTOR DPST-NO-DM, 120VAC, 40A, PANEL
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3100-20T18999C
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    23 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 5 days ago)
  • Contact Material
    Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
  • Mount
    Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -40°C~65°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Series
    3100, Products Unlimited
  • Feature
    Insulation - Class B
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Lug
  • Max Operating Temperature
    65°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Termination Style
    Screw Terminal, Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Operating Supply Voltage
    600V
  • ELV
    Non-Compliant
  • Max Voltage Rating (AC)
    600V
  • Max Current Rating
    25A
  • Wire/Cable Gauge
    8 AWG
  • Number of Poles
    2
  • Throw Configuration
    DPST
  • Contact Form
    DPST-NO (DM) (2 Form X)
  • Relay Type
    Contactor
  • Coil Resistance
    250Ohms
  • Coil Voltage
    120VAC
  • Coil Type
    Non-Latching
  • Switching Voltage
    600VAC -Max
  • Must Operate Voltage
    88VAC
  • Contact Rating (Current)
    40A
  • Coil Power
    7VA
  • Must Release Voltage
    20VAC
  • Coil Voltage (AC)
    120V