  • 3082P-1-504LF
3082P-1-504LF
advertisement
Manufacturer No:
3082P-1-504LF
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3082P-1-504LF
Package:
Datasheet:
3082P-1-504LF
Description:
Trimmer Resistors - Through Hole 1/2 RECT MT CERMET TRIMMER
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
3082P-1-504LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • Series
    Trimpot® 3082 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.150 x 0.115 Facex0.500L 3.80mmx2.92mmx12.70mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    500kOhm
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Power (Watts)
    0.3W
  • HTS Code
  • Power Rating
    335mW
  • Max Power Dissipation
    300mW
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    3082P
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.3W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    6.1mm
  • Working Voltage
    400V
  • Lead Diameter
    0.41 mm
  • Rated Temperature
    85°C