  • 3059P-1-222LF
3059P-1-222LF
advertisement
Manufacturer No:
3059P-1-222LF
HK JDW NO:
103-3059P-1-222LF
Package:
Datasheet:
3059P-1-222LF
Description:
TRIMMER 2.2K OHM 1W PC PIN SIDE
Step5Bar-code shipping tag
3059P-1-222LF
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Chassis Mount, Through Hole
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • Series
    Trimpot® 3059 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular - 0.315 x 0.190 Facex1.250L 8.00mmx4.83mmx31.75mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Termination
    Pin
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    2.2kOhms
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Composition
    Cermet
  • Power (Watts)
    1W
  • Power Rating
    1W
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Depth
    4.83mm
  • Base Part Number
    3059P
  • Military Standard
    Not
  • Termination Style
    PC Pins
  • Adjustment Type
    Side Adjustment
  • Number of Turns
    22
  • Length
    33.22mm