  • 3009Y-1-201
3009Y-1-201
advertisement
Manufacturer No:
3009Y-1-201
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-3009Y-1-201
Package:
Datasheet:
Description:
TRIMMER 200OHM 0.75W PC PIN SIDE
Step5Bar-code shipping tag
3009Y-1-201
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Panel, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Weight
    1.417476g
  • Resistive Material
    Cermet
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1997
  • Series
    Trimpot® 3009 - Sealed
  • Size / Dimension
    Rectangular- 0.354 x 0.190 Facex0.750L 8.98mmx4.83mmx19.05mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • Termination
    Pin
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    ±100ppm/°C
  • Resistance
    200Ohm
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Color
    Blue
  • Power (Watts)
    0.75W 3/4W
  • HTS Code
  • Power Rating
    750mW
  • Max Power Dissipation
    750mW
  • Resistor Type
    TRIMMER
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Base Part Number
    3009Y
  • Termination Style
    PC Pins
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.75W
  • Actuator Type
    SCREW
  • Lead Length
    5.33mm
  • Working Voltage
    400V
  • Lead Diameter
    0.51 mm
  • Rated Temperature
    70°C