  • 2M801-007-16M10-26SA
2M801-007-16M10-26SA
advertisement
Manufacturer No:
2M801-007-16M10-26SA
HK JDW NO:
61-2M801-007-16M10-26SA
Package:
Datasheet:
Description:
Plug, Female Sockets Aluminum Alloy Free Hanging (In-Line) 26 Positions Crimp Gold Electroless Nickel Bulk A Threaded
Quantity:
In Stock : 13
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
2M801-007-16M10-26SA
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Mounting Type
    Free Hanging (In-Line)
  • Shell Material
    Aluminum Alloy
  • Insert Material
    Polyphenylene Sulfide (PPS)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    2M
  • Published
    2013
  • Feature
    Backshell, Coupling Nut
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Crimp
  • Connector Type
    Plug, Female Sockets
  • Resistance
    2.801MOhm
  • Number of Positions
    26
  • Color
    Silver
  • Gender
    Female
  • Fastening Type
    Threaded
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Current Rating (Amps)
    5A
  • Orientation
    A
  • Shielding
    Shielded
  • Ingress Protection
    IP67 - Dust Tight, Waterproof
  • Shell Finish
    Electroless Nickel
  • Shell Size - Insert
    10-26
  • Number of Contacts
    26
  • Contact Style
    Socket
  • Insulation Resistance
    5GOhm
  • Cable Opening
    0.560 (14.22mm)