  • 25YXH100MEFCT16.3X11
25YXH100MEFCT16.3X11
advertisement
Manufacturer No:
25YXH100MEFCT16.3X11
HK JDW NO:
683-25YXH100MEFCT16.3X11
Description:
YXH 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 170mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 10527
Step5Bar-code shipping tag
25YXH100MEFCT16.3X11
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
    Radial, Can
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    YXH
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    170mA
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Impedance
    220mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    170mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    340mA @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm