  • 25YXF100MEFCT16.3X11
25YXF100MEFCT16.3X11
advertisement
Manufacturer No:
25YXF100MEFCT16.3X11
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-25YXF100MEFCT16.3X11
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
YXF 100μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 175mA 0.248Dia 6.30mm -40°C~105°C Polar 2.4892mm Radial, Can
Quantity:
In Stock : 35
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
25YXF100MEFCT16.3X11
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    ALUMINUM (WET)
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    YXF
  • Size / Dimension
    0.248Dia 6.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    100μF
  • Terminal Pitch
    2.5mm
  • Lead Pitch
    2.4892mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.098 2.50mm
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    25V
  • Lifetime @ Temp
    5000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.025mA
  • Ripple Current
    175mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    5000 hours
  • Tan Delta
    0.14
  • Impedance
    400mOhm
  • Ripple Current @ Low Frequency
    175mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    250mA @ 100kHz
  • Diameter
    6.3mm
  • Height
    11mm
  • Height Seated (Max)
    0.492 12.50mm