  • 25YXA470M10X12.5
25YXA470M10X12.5
advertisement
Manufacturer No:
25YXA470M10X12.5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-25YXA470M10X12.5
Package:
Radial, Can
Datasheet:
25YXA470M10X12.5
Description:
YXA 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.394Dia 10.00mm -55°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
25YXA470M10X12.5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    Aluminium
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    YXA
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Pitch
    5mm
  • Capacitor Type
    ALUMINUM ELECTROLYTIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.1175mA
  • Polarization
    Polar
  • Tan Delta
    0.16
  • Ripple Current @ Low Frequency
    440mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    528mA @ 10kHz
  • Diameter
    10mm
  • Height
    12.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.551 14.00mm