  • 25WXA680MEFCG412.5X16
25WXA680MEFCG412.5X16
advertisement
Manufacturer No:
25WXA680MEFCG412.5X16
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-25WXA680MEFCG412.5X16
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
WXA 680μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 640mA 0.492Dia 12.50mm -55°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
25WXA680MEFCG412.5X16
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    WXA
  • Size / Dimension
    0.492Dia 12.50mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    Automotive
  • Voltage - Rated
    25V
  • Capacitance
    680μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    640mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    640mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    768mA @ 10kHz
  • Height Seated (Max)
    0.689 17.50mm