  • 25LC040AT-E/OT16KVAO
25LC040AT-E/OT16KVAO
advertisement
Manufacturer No:
25LC040AT-E/OT16KVAO
HK JDW NO:
536-25LC040AT-E/OT16KVAO
Package:
SOT-23-6
Description:
Automotive, AEC-Q100 Memory IC Automotive, AEC-Q100 Series 25LC040A 2.9mm mm
Step5Bar-code shipping tag
25LC040AT-E/OT16KVAO
  • Package / Case
    SOT-23-6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Number of Terminations
    6
  • Voltage - Supply
    2.5V~5.5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Base Part Number
    25LC040A
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G6
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Memory Size
    4Kb 512 x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    10MHz
    SPI
  • Organization
    512X8
  • Memory Width
    5ms
  • Memory Density
    4096 bit
  • Screening Level
    AEC-Q100; TS 16949
  • Parallel/Serial
    SERIAL
  • Length
    2.9mm
  • Height Seated (Max)
    1.45mm
  • Width
    1.55mm