  • 25LC040AT-E/MS16KVAO
25LC040AT-E/MS16KVAO
advertisement
Manufacturer No:
25LC040AT-E/MS16KVAO
HK JDW NO:
536-25LC040AT-E/MS16KVAO
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Description:
Automotive, AEC-Q100 Memory IC Automotive, AEC-Q100 Series 25LC040A 3mm mm
Step5Bar-code shipping tag
25LC040AT-E/MS16KVAO
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q100
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Voltage - Supply
    2.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Reach Compliance Code
    compliant
  • Base Part Number
    25LC040A
  • JESD-30 Code
    S-PDSO-G8
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Memory Size
    4Kb 512 x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    10MHz
  • Memory Format
    EEPROM
  • Memory Interface
    SPI
  • Organization
    512X8
  • Memory Width
    8
  • Write Cycle Time - Word, Page
    5ms
  • Memory Density
    4096 bit
  • Screening Level
    AEC-Q100; TS 16949
  • Parallel/Serial
    SERIAL
  • Serial Bus Type
    SPI
  • Write Cycle Time-Max (tWC)
    5ms
  • Length
    3mm
  • Height Seated (Max)
    1.1mm
  • Width
    3mm