  • 250TXW180MEFR16X30
250TXW180MEFR16X30
advertisement
Manufacturer No:
250TXW180MEFR16X30
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-250TXW180MEFR16X30
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
TXW 180μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.630Dia 16.00mm -40°C~105°C Polar Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
250TXW180MEFR16X30
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    TXW
  • Size / Dimension
    0.630Dia 16.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    180μF
  • Lead Spacing
    0.295 7.50mm
  • Lifetime @ Temp
    12000 Hrs @ 105°C
  • Polarization
    Polar
  • Ripple Current @ Low Frequency
    950mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    1.33A @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    1.280 32.50mm