  • 250BXC6.8MEFCT810X12.5
250BXC6.8MEFCT810X12.5
advertisement
Manufacturer No:
250BXC6.8MEFCT810X12.5
Manufacturer:
Rubycon
HK JDW NO:
683-250BXC6.8MEFCT810X12.5
Package:
Radial, Can
Datasheet:
Description:
BXC 6.8μF Capacitor ±20% Tape & Box (TB) Through Hole 75mA 0.394Dia 10.00mm -25°C~105°C Polar 5.0038mm Radial, Can
Step5Bar-code shipping tag
250BXC6.8MEFCT810X12.5
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Can
  • Operating Temperature
    -25°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    BXC
  • Size / Dimension
    0.394Dia 10.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    250V
  • Capacitance
    6.8μF
  • Lead Pitch
    5.0038mm
  • Lead Spacing
    0.197 5.00mm
  • Lifetime @ Temp
    8000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    75mA
  • Polarization
    Polar
  • Life (Hours)
    8000 hours
  • Ripple Current @ Low Frequency
    75mA @ 120Hz
  • Ripple Current @ High Frequency
    250mA @ 100kHz
  • Height Seated (Max)
    0.571 14.50mm