  • 2410SFV0.75FM/125-2
2410SFV0.75FM/125-2
advertisement
Manufacturer No:
2410SFV0.75FM/125-2
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-2410SFV0.75FM/125-2
Package:
2410 (6125 Metric)
Description:
FUSE BRD MNT 750MA 250VAC 125VDC
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
2410SFV0.75FM/125-2
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2410 (6125 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    2410
  • Size / Dimension
    0.240Lx0.098W x 0.085 H 6.10mmx2.49mmx2.16mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Voltage - Rated DC
    125V
  • Current Rating (Amps)
    750mA
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Reference Standard
    UL
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Approval Agency
    UL
  • Response Time
    Fast Blow
  • Fuse Type
    Board Mount (Cartridge Style Excluded)
  • Breaking Capacity @ Rated Voltage
    50A
  • Rated Current
    0.75A
  • Melting I2t
    0.23
  • DC Cold Resistance
    0.148Ohm