  • 24-0513-10H
24-0513-10H
advertisement
Manufacturer No:
24-0513-10H
Manufacturer:
Aries Electronics
HK JDW NO:
90-24-0513-10H
Package:
Datasheet:
24-0513-10H
Description:
IC & Component Sockets PIN LINE COLLET SCKT SOLDER TAIL 24 PINS
Step5Bar-code shipping tag
24-0513-10H
    Select All
  • Factory Lead Time
    5 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Polyamide (PA46), Nylon 4/6, Glass Filled
  • Number of Positions or Pins (Grid)
    24 (1 x 24)
  • Contact Material - Mating
    Beryllium Copper
  • Contact Material - Post
    Brass
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    0513
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    SIP
  • Number of Positions
    24
  • Number of Rows
    1
  • Additional Feature
    STANDARD: UL 94V-0
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Current Rating
    3A
  • Pitch - Mating
    0.100 2.54mm
  • Body Length or Diameter
    2.4 inch
  • Lead Pitch
    2.54mm
  • Number of Contacts
    24
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Lead Length
    3.175mm
  • Contact Style
    RND PIN-SKT
  • Termination Post Length
    0.125 3.18mm
  • Pitch - Post
    0.100 2.54mm