  • 2200HT-5R6-H-RC
2200HT-5R6-H-RC
advertisement
Manufacturer No:
2200HT-5R6-H-RC
HK JDW NO:
103-2200HT-5R6-H-RC
Package:
Radial, Horizontal (Open)
Datasheet:
2200HT-5R6-H-RC
Description:
FIXED IND 5.6UH 16.1A 7 MOHM TH
Step5Bar-code shipping tag
2200HT-5R6-H-RC
  • Package / Case
    Radial, Horizontal (Open)
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Size / Dimension
    0.950Dia 24.13mm
  • Tolerance
    ±15%
  • Construction
    Hortizontal Mount
  • Current Rating
    16.1A
  • Lead Pitch
    22.35mm
  • Lead Spacing
    22.352mm
  • Inductance
    5.6μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    7mOhm Max
  • Max DC Current
    16.1A
  • DC Current
    16.1A
  • Diameter
    24.13mm
  • Height
    13.97mm
  • Height Seated (Max)
    0.550 13.97mm