  • 2200HT-270-H-RC
2200HT-270-H-RC
advertisement
Manufacturer No:
2200HT-270-H-RC
Manufacturer:
Bourns Inc.
HK JDW NO:
103-2200HT-270-H-RC
Package:
Radial, Horizontal (Open)
Datasheet:
2200HT-270-H-RC
Description:
FIXED IND 27UH 8.9A 22 MOHM TH
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
2200HT-270-H-RC
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    15 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Horizontal (Open)
  • Material - Core
    Iron Powder
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    2200HT
  • Size / Dimension
    0.950Dia 24.13mm
  • Tolerance
    ±15%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Radial
  • Type
    Toroidal
  • Max Operating Temperature
    200°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Current Rating (Amps)
    8.9A
  • Shielding
    Shielded
  • Current Rating
    8.9A
  • Base Part Number
    2200HT
  • Military Standard
    Not
  • Lead Pitch
    22.1mm
  • Inductance
    27μH
  • Test Frequency
    1kHz
  • DC Resistance (DCR)
    22mOhm Max
  • Max DC Current
    8.9A
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Inductance Frequency - Test
    1kHz
  • DC Current
    8.9A
  • Height
    13.97mm
  • Height Seated (Max)
    0.550 13.97mm
  • Width
    13.97mm