  • 20R-JMDSS-G-1-TF
20R-JMDSS-G-1-TF
advertisement
Manufacturer No:
20R-JMDSS-G-1-TF
Manufacturer:
JST Sales America Inc.
HK JDW NO:
385-20R-JMDSS-G-1-TF
Package:
Datasheet:
20R-JMDSS-G-1-TF
Description:
Receptacle, Center Strip Contacts Tape & Reel (TR) 2 Rows 0.020 0.50mm Surface Mount 20 Positions JMD Gold PHOSPHOR BRONZE
Step5Bar-code shipping tag
20R-JMDSS-G-1-TF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Material
    PHOSPHOR BRONZE
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    JMD
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Solder Retention
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Connector Type
    Receptacle, Center Strip Contacts
  • Number of Positions
    20
  • Number of Rows
    2
  • Additional Feature
    TOP ENTRY
  • HTS Code
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Pitch
    0.020 0.50mm
  • Total Number of Contacts
    20
  • Contact Finish
    Gold
  • Mating Information
    MULTIPLE MATING PARTS AVAILABLE
  • Contact Gender
    FEMALE
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Height Above Board
    0.122 3.10mm
  • Stack Height (Mating)
    4.5mm 5mm 6mm