  • 20HV21B472K
20HV21B472K
advertisement
Manufacturer No:
20HV21B472K
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-20HV21B472K
Package:
Radial
Datasheet:
20HV21B472K
Description:
HV RAD-LDD Indust X7R HV 4700pF 2000V 2kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.320Lx0.250W 8.13mmx6.35mm -55°C~200°C 2 Terminations High Voltage, High Temperature Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
20HV21B472K
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    26 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    HV RAD-LDD Indust X7R HV
  • Size / Dimension
    0.320Lx0.250W 8.13mmx6.35mm
  • Tolerance
    ±10%
  • Feature
    High Voltage, High Temperature
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Applications
    Downhole
  • Voltage - Rated
    2000V 2kV
  • Capacitance
    4700pF
  • Terminal Pitch
    5.59mm
  • Lead Pitch
    5.588mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.220 5.59mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Size Code
    3225
  • Lead Style
    Straight
  • Height Seated (Max)
    0.280 7.11mm
  • Length
    8.13mm
  • Width
    6.35mm