  • 20HV13B103PN
20HV13B103PN
advertisement
Manufacturer No:
20HV13B103PN
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-20HV13B103PN
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
HV RAD-LDD Indust X7R HVHT200C 10000pF Ceramic Capacitor 0% +100% X7R 0.520Lx0.300W 13.21mmx7.62mm -55°C~200°C 2 Terminations High Voltage, High Temperature Through Hole Radial
Step5Bar-code shipping tag
20HV13B103PN
  • Type
    Parameter
    Select All
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Terminal Finish
    Nickel (Ni)
  • Applications
    Downhole
  • Capacitance
    10000pF
  • Voltage - Rated DC
    2kV
  • Lead Pitch
    10.16mm
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Lead Spacing
    0.400 10.16mm
  • Temperature Characteristics Code
    X7R
  • Multilayer
    Yes
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    2000V
  • Lead Style
    Straight
  • Dissipation Factor
    2.5 %
  • Height
    5.08mm
  • Height Seated (Max)
    0.500 12.70mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    32 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Dielectric Material
    CERAMIC
  • Operating Temperature
    -55°C~200°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    HV RAD-LDD Indust X7R HVHT200C
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    0.520Lx0.300W 13.21mmx7.62mm
  • Tolerance
    0% +100%