  • 201R07S1R9CV4T
201R07S1R9CV4T
advertisement
Manufacturer No:
201R07S1R9CV4T
Manufacturer:
Johanson Technology Inc.
HK JDW NO:
406-201R07S1R9CV4T
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
201R07S1R9CV4T
Description:
S 1.9pF Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm -55°C~125°C High Q, Low Loss, Ultra Low ESR Surface Mount, MLCC 0402 (1005 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
201R07S1R9CV4T
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    0402 (1005 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    S
  • Published
    2015
  • Size / Dimension
    0.040Lx0.020W 1.02mmx0.51mm
  • Tolerance
    ±0.25pF
  • Feature
    High Q, Low Loss, Ultra Low ESR
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Applications
    RF, Microwave, High Frequency
  • Capacitance
    1.9pF
  • Voltage - Rated DC
    200V
  • Case Code (Metric)
    1005
  • Case Code (Imperial)
  • Dielectric
    C0G
  • Height
    640μm
  • Thickness (Max)
    0.024 0.61mm