  • 20021521-00068D4LF
20021521-00068D4LF
advertisement
Manufacturer No:
20021521-00068D4LF
HK JDW NO:
44-20021521-00068D4LF
Package:
Datasheet:
Description:
Minitek127® 20021521 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Surface Mount Gold Plastic 68-Position Board to Cable/Wire 0.220 5.60mm Height
Step5Bar-code shipping tag
20021521-00068D4LF
  • Contact Finish - Mating
    Gold
  • Contact Type
    Male Pin
  • Pitch
    1.27mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    5.1mm
  • Insulation Height
    0.220 5.60mm
  • Style
    Board to Cable/Wire
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Current Rating
    68A
  • Pitch - Mating
    0.050 1.27mm
  • Insulation Color
    Black
  • Row Spacing - Mating
    0.050 (1.27mm)
  • Shrouding
    Shrouded - 4 Wall
  • Number of Contacts
    68
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    125V
  • Length
    49.48mm
  • Contact Finish Thickness - Mating
    10.0μin 0.25μm
  • Material Flammability Rating
    UL94 V-0
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    Gold
  • Insulation Material
    Plastic
  • Housing Material
    Plastic
  • Series
    Minitek127® 20021521
  • Feature
    Keying Slot, Pick and Place
  • Part Status
    Active
  • Number of Positions
    68
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    125V