  • 20021122-00062D4LF
20021122-00062D4LF
advertisement
Manufacturer No:
20021122-00062D4LF
HK JDW NO:
44-20021122-00062D4LF
Package:
Description:
Minitek127® 20021122 Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Surface Mount, Right Angle Gold Plastic 62-Position Board to Board 0.134 3.40mm Height
Step5Bar-code shipping tag
20021122-00062D4LF
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, Right Angle
  • Series
    Minitek127® 20021122
  • JESD-609 Code
    e4
  • Feature
    Pick and Place
  • Part Status
    Obsolete
    Solder
  • ECCN Code
    EAR99
  • Number of Positions
    62
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Number of Rows
    2
  • Gender
    Male
  • Voltage - Rated
    125V
  • HTS Code
    Gold
  • MIL Conformance
    NO
  • DIN Conformance
    NO
  • IEC Conformance
  • Filter Feature
  • Contact Type
    Male Pin
  • Mixed Contacts
  • Option
    GENERAL PURPOSE
  • Total Number of Contacts
    62
  • Orientation
    Right Angle
  • Depth
    10.1mm
  • Insulation Height
    0.134 3.40mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Current Rating
    62A
  • Pitch - Mating
    0.050 1.27mm
  • Number of Conductors
    ONE
  • Reference Standard
    UL
  • Reliability
    COMMERCIAL
  • Row Spacing - Mating
    0.050 (1.27mm)
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Number Of PCB Rows
    2
  • Contact Length - Mating
    0.150 3.81mm
  • PCB Contact Pattern
    RECTANGULAR
  • Body Breadth
    0.134 inch
  • UL Flammability Code
    94V-0
  • Housing Color
    Black
  • Rated Current (Signal)
    1A
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Mating Contact Pitch
    0.05 inch
  • Max Voltage Rating (AC)
    125V
  • Dielectric Withstanding Voltage
    700VAC V
  • Durability
    100 Cycles
  • Withdrawl Force-Min
    .1946 N
  • Mating Post Length
    3.8mm
  • Length
    39.37mm