  • 20021121-00030T8LF
20021121-00030T8LF
advertisement
Manufacturer No:
20021121-00030T8LF
Manufacturer:
Amphenol ICC (FCI)
HK JDW NO:
44-20021121-00030T8LF
Package:
Description:
Minitek127® 1.27mm Series 2-Row Header Solder Copper Alloy Tube Surface Mount Gold, GXT™ Thermoplastic 30-Position Board to Board
Step5Bar-code shipping tag
20021121-00030T8LF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Contact Material
    Copper Alloy
  • Contact Plating
    GXT, Gold
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Contact Shape
    Square
  • Insulation Material
    Thermoplastic
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Minitek127® 1.27mm
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Solder
  • Connector Type
    Header
  • Number of Positions
    30
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Color
    Black
  • Number of Rows
    2
  • Fastening Type
    Push-Pull
  • Contact Finish - Mating
    Gold, GXT™
  • Contact Type
    Male Pin
  • Pitch
    1.27mm
  • Orientation
    Straight
  • Depth
    5.5mm
  • Style
    Board to Board
  • Number of Positions Loaded
    All
  • Pitch - Mating
    0.050 1.27mm
  • Insulation Color
    Black
  • Row Spacing - Mating
    0.050 (1.27mm)
  • Shrouding
    Unshrouded
  • Number of Contacts
    30
  • Contact Finish - Post
    Tin
  • Contact Length - Mating
    0.120 3.05mm
  • Housing Color
  • Contact Resistance
    30mOhm
  • Max Voltage Rating (AC)
    125V
  • Mating Post Length
    3.05mm
  • Length
    19.05mm