  • 1N5937BRLG
1N5937BRLG
advertisement
Manufacturer No:
1N5937BRLG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-1N5937BRLG
Datasheet:
1N5937BRLG
Purchasing and Inquiry
1N5937BRLG Overview
A reverse leakage current of 1μA @ 25.1V is required to supply this electrical device.Tol is the maximum voltage that can be supplied (5%).A maximum reverse leakage current is reached at 1μA.The design is highly flexible due to the zener current of 45mA.For its operation, the maximum voltage - Forward (Vf) 1.5V @ 200mA is supplied.In order to ensure full functionality of this device, it is recommended that the reverse voltage be 1μA.
1N5937BRLG Features
reverse leakage current of 1μA @ 25.1V
1μA @ 25.1V is the maximum voltage (Tol)
Reverse leakage current reaches 1μA
the zener current of 45mA
1N5937BRLG Applications
There are a lot of ON Semiconductor 1N5937BRLG applications of zener single diodes.
Step5Bar-code shipping tag
1N5937BRLG
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Contact Plating
    Tin
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -65°C~200°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Tolerance
    ±5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Subcategory
    Voltage Reference Diodes
  • Power Rating
    3W
  • Voltage - Rated DC
    6.2V
  • Max Power Dissipation
    3W
  • Technology
    ZENER
  • Terminal Form
    WIRE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    1N5937
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Working Voltage
    33V
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Impedance
    33Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 25.1V
  • Power Dissipation
    3W
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Impedance-Max
    33Ohm
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Test Current
    11.4mA
  • Reference Voltage
    33V
  • Forward Voltage
    1.5V
  • Zener Voltage
    33V
  • Voltage Tol-Max
    5%
  • Peak Reverse Current
    1μA
  • Voltage Tolerance
    5%
  • ESD Protection
    Yes
  • Zener Current
    45mA
  • Diameter
    2.7mm
  • Height
    5.2mm