  • 1N5934BP/TR12
1N5934BP/TR12
advertisement
Manufacturer No:
1N5934BP/TR12
HK JDW NO:
523-1N5934BP/TR12
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
1N5934BP/TR12
Description:
ZENER DIODE 19Ohm ±5% 24V 1μA @ 18.2V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N5934BP/TR12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Base Part Number
    1N5934
  • Impedance
    19Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Diode Type
    ZENER DIODE
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 18.2V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    19Ohm
  • Zener Voltage
    24V
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 1 month ago)
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
  • Package / Case
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±5%