  • 1N5928P/TR12
1N5928P/TR12
advertisement
Manufacturer No:
1N5928P/TR12
HK JDW NO:
523-1N5928P/TR12
Datasheet:
1N5928P/TR12
Description:
7Ohms ±20% 13V 1μA @ 9.9V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N5928P/TR12
    2
  • Supplier Device Package
    DO-204AL (DO-41)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Tolerance
    ±20%
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Base Part Number
    1N5928
  • Impedance
    7Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 9.9V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    1.5W
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Impedance-Max
    7Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    13V
  • Zener Voltage
    13V