  • 1N5913BP/TR8
1N5913BP/TR8
advertisement
Manufacturer No:
1N5913BP/TR8
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-1N5913BP/TR8
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
1N5913BP/TR8
Description:
10Ohms ±5% 3.3V 100μA @ 1V -65°C~150°C 1.5W DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N5913BP/TR8
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Number of Pins
    2
  • Supplier Device Package
    DO-204AL (DO-41)
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Max Power Dissipation
    1.5W
  • Base Part Number
    1N5913
  • Impedance
    10Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 1V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Power - Max
    1.5W
  • Max Reverse Leakage Current
    100μA
  • Impedance-Max
    10Ohms
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    3.3V
  • Zener Voltage
    3.3V