  • 1N5416US
1N5416US
advertisement
Manufacturer No:
1N5416US
HK JDW NO:
523-1N5416US
Package:
E-MELF
Datasheet:
1N5416US
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.5V @ 9A -65°C~175°C 1μA @ 100V 2-Termination Bulk E-MELF Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
1N5416US
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to 1N5416US .
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    E-MELF
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY, METALLURGICALLY BONDED
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    END
  • Terminal Form
    WRAP AROUND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 9A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Output Current-Max
    3A
  • Forward Voltage
    1.5V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    3A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    150 ns
  • Peak Reverse Current
    1μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    80A