  • 1N5271BDO35
1N5271BDO35
advertisement
Manufacturer No:
1N5271BDO35
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-1N5271BDO35
Package:
DO-204AH, DO-35, Axial
Datasheet:
1N5271BDO35
Description:
500Ohms ±5% 100V 100nA @ 76V -65°C~175°C 500mW DO-204AH, DO-35, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N5271BDO35
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Tolerance
    ±5%
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Power Rating
    500mW
  • Voltage - Rated DC
    100V
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Base Part Number
    1N5271
  • Impedance
    500Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100nA @ 76V
  • Power Dissipation
    480mW
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Power - Max
    500mW
  • Impedance-Max
    500Ohms
  • Test Current
    1.3mA
  • Voltage - Zener (Nom) (Vz)
    100V
  • Zener Voltage
    100V
  • Voltage Tolerance
    5%