  • 1N4743CPE3/TR12
1N4743CPE3/TR12
advertisement
Manufacturer No:
1N4743CPE3/TR12
Manufacturer:
Microsemi Corporation
HK JDW NO:
523-1N4743CPE3/TR12
Datasheet:
1N4743CPE3/TR12
Description:
10Ohm ±2% 13V 5μA @ 9.9V -65°C~150°C 1W DO-204AL, DO-41, Axial
Step5Bar-code shipping tag
1N4743CPE3/TR12
    Select All
  • Lifecycle Status
    IN PRODUCTION (Last Updated: 3 weeks ago)
  • Factory Lead Time
    24 Weeks
    2
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Tolerance
    ±2%
  • Part Status
    Active
  • Max Power Dissipation
    1W
  • Base Part Number
    1N4743
  • Impedance
    10Ohm
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 9.9V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.2V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    5μA
  • Impedance-Max
    10Ohm
  • Zener Voltage
    13V