  • 1N4004GPEHE3/73
1N4004GPEHE3/73
advertisement
Manufacturer No:
1N4004GPEHE3/73
HK JDW NO:
884-1N4004GPEHE3/73
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
1N4004GPEHE3/73
Description:
Standard Diode Rectifier Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io) 1.1V @ 1A -65°C~175°C 5μA @ 400V Tape & Box (TB) DO-204AL, DO-41, Axial Through Hole
Step5Bar-code shipping tag
1N4004GPEHE3/73
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Supplier Device Package
    DO-204AL (DO-41)
  • Packaging
    Tape & Box (TB)
  • Series
    SUPERECTIFIER®
  • Published
    2009
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Base Part Number
    1N4004
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Standard Recovery >500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    5μA @ 400V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.1V @ 1A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    30A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    400V
  • Current - Average Rectified (Io)
    1A
  • Max Reverse Voltage (DC)
    400V
  • Average Rectified Current
    1A
  • Reverse Recovery Time
    2μs
  • Peak Reverse Current
    5μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    400V
  • Capacitance @ Vr, F
    8pF @ 4V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    30A
  • Reverse Voltage
    400V